Do latania potrzeba wiele elementów, które muszą złożyć się w całość. Wiadomo, że skoro mówimy o paralotniarstwie potrzebna jest dobra paralotnia. Na rynku jest dużo rodzajów paralotni, różnią się one między sobą parametrami lotnymi i bezpieczeństwem. Przede wszystkim to właśnie bezpieczeństwo powinno nas interesować. Sprzęty cały czas są ulepszane i wprowadzane są na rynek coraz to nowsze modele z większym bezpieczeństwem. Do tej pory piloci i konstruktorzy musieli wybierać pomiędzy parametrami a bezpieczeństwem, teraz te różnice zaczynają się uzupełniać.
Wybór paralotni jest najważniejszą i zarazem podstawową kwestią jeśli chcemy latać. Jest to też najbardziej kosztowna kwestia. Nie należy kupować paralotni przed ukończonym kursem, bo nie znamy się jeszcze dobrze i zazwyczaj jest to zakup nietrafiony a nie są to małe pieniądze.
Kolejnym ważnym elementem sprzętu do paralotniarstwa jest uprząż czyli siedzisko w którym znajduje się podczas lotu pilot. Są dwa jego rodzaje- uprząż szkolna czyli lekka, pozwalająca na swobodne poruszanie się w niej, nie ma ona jednak pojemnika na spadochron zapasowy dlatego nadaje się ona zazwyczaj podczas szkoleń, do lotów łatwych, przy ziemi. Drugi rodzaj jest to uprząż z protektorem czyli ochraniaczem. Ochraniacz ten to zwykła pianka o właściwościach absorbujących energię.
Są też spotykane jeszcze stare uprzęże ale obecnie producenci ich nie oferują ponieważ mogą być one niebezpieczne.
Dodatkowymi elementami uprzęży są karabinki łączące uprząż z paralotnią i pojemnik z zapasowym spadochronem.
Następny ważny element to kask. Nie wolno pod żadnym pozorem używać do latania na paralotniach kasku innego przeznaczenia, na przykład motocyklowego bo zasłaniają jego uszy i pole widzenia. Są one też niebezpieczne bo nie chronią całej czaszki. Kask do paralotni nie ogranicza pola widzenia pilota i nie zasłania jego uszu oraz chroni potylicę. Są też kaski ochraniające szczękę.
Buty- są kolejnym elementem ubioru pilota. Są buty specjalnie przeznaczone dla paralotniarzy i nie powinno stosować się butów trekkingowych. Buty w paralotniarstwie muszą usztywniać kostkę, nie mogą mieć haczyków na sznurowadła i muszą też umożliwiać wygone chodzenie bo pilot zanim wzniesie się w górę musi poruszać się na nogach.
Specjalne ubranie. Ubranie może być na początek sportowe a jeśli będziemy latać więcej warto kupić specjalny kombinezon paralotniowy. Istnieje zasada, że jeśli nosimy na co dzień koszulki na krótki rękaw, na paralotnię ubieramy długi rękaw, jeśli na co dzień nosimy długi rękaw ubieramy na paralotnię dwa rękawy.
Okulary- są kolejnym ważnym elementem stroju paralotniarza. Nie mogą być zbyt ciemne, ani zbyt jasne. Nie mogą utrudniać widzenia i nie mogą powodować tego, że światło nas razi. Nie powinny też powodować refleksów podczas patrzenia na słońce.
Inne przydatne urządzenia:
Radiotelefon- to urządzenie służące do komunikowania się paralotniarzy.
Wariometr- wskazuje prędkość wznoszenia i opadania oraz wilgotność. Ważny jest przy wysokich lotach.
GPS0 ułatwia nawigację w terenie
Wiatromierz- mierzy prędkość wiatru przed startem i po nim. Daje obiektywną ocenę pręskości wiatru.
Rękaw- element startowiska i lądowiska pozwala na ocenę kierunku i siły wiatru.