0

felix-205678_1280Warto troszkę wspomnieć o biografii człowieka, którego nazwisko jest dobrze wszystkim znane. Praktycznie każdy z nas obserwował z zapartym tchem jego skok ze stratosfery. Jednak jakie ma on jeszcze osiągnięcia i kim jest przybliżymy w dalszej części.
Felix Baugmahter jest austriackim spadochroniarzem, i BASE jumperem. Znany jest przede wszystkim z niebezpiecznych akrobacji w powietrzu. Swoje umiejętności zdobywał w austriackiej armii.
W 2012 roku, dokładnie w październiku skoczył z 38 969,4 metrów, ze stratosfery, w ramach Red Bull Stratos. Swoim skokiem pobił aż trzy rekordy- najwyższy lot balonem, najwieksza prędkość lotu swobodnego i oczywiście najwyższy skok spadochronowy. Dwa lata później jego rekord wysokości skoku pobił Alan Eustace bez specjalnej kapsuły.
Rekordy ustanowione przez Felixa:
1999 rok- rekord skoku ze spadochronem z najwyższego budynku;
1999- rekord skoku w najniższym skoku
2002- pierwszy BASE jump w Polsce
2003- przelot nad kanałem La Manche po raz pierwszy;
27 czerwca 2004: jako pierwszy skoczył z ukończonego we Francji
2006- skok z budynku w Szwecji
2007- skok z tarasu widokowego z najwyższego wtedy budynku na świecie.
2012- rekord wcześniej omawiany, najwyższy lot załogowy balonem.
Jego skok miał być początkowo z 36 tysięcy metrów i miał podczas spadanie przekroczyć prędkość spadku swobodnego, jednak wtedy skok nie doszedł do skutku, dlatego, że nie pozwoliły na niego warunki atmosferyczne.
14 października 2012 roku doszło do kolejnej próby. Tym razem udanej.  Skok był z większej odległości niż na początku planowano- z 39 metrów. Felix spadał przez 4 minuty i 22 sekundy, pokonał przy tym prędkość dźwięku, jak było na początku ustalane. Lądowanie miał bezpieczne, na pustyni w Meksyku. Pobił swoim skokiem cztery rekordy: najwyższy skok spadochronowy, najdłuższy dystans pokonany podczas swobodnego spadania, najwyższy lot balonem, największa prędkość spadku swobodnego.

Rekordy musiały zostać zatwierdzone przez specjalną Międzynarodową Federację Lotniczą.  Baumgartner pobił też piąty rekord- nie w przestworzach a na ziemi- jego skok obejrzało w serwisie internetowym Youtube ponad osie milionów widzów. W czasie lotu Baumgartner miał cały czas kontakt z ekipą na ziemi, miał przyczepione kamerki, dzięki temu mógł też rozmawiać.
Jak widzimy, austriacki skoczek jest człowiekiem o bardzo ciekawej biografii. Jest wiele artykułów w Internecie na jego temat i warto przybliżyć sobie tą postać bo być może jeszcze o niej usłyszymy.