0

Na świecie istnieje wiele sportów. Zaliczyć do nich można sporty zimowe, letnie, wodne, lądowe itp. W niniejszym artykule zostanie opisany jeden ze sportów lotniczych. Mianowicie chodzi o szybownictwo. Wiele osób się zastanawia co ludzie widzą w sportach lotniczych, przecież to niebezpieczne. Owszem, na pewno po części mają oni rację. Jednak każdy sport jest na swój sposób niebezpieczny i ryzykowny. Warto się zastanowić czym jest szybownictwo. Jest to nic innego jak latanie i jedna z wielu dyscyplin lotnictwa sportowego. W niektórych źródłach uważa się ten sport za dużą liczbę czynności związanych z lataniem szybowcami. Są nimi: szkolenie teoretyczne, nauka obsługi sprzętu i braniu udziału w zawodach. Przez wiele osób uważany za najlepszy i najpiękniejszy sposób na latanie. Dlaczego? Lecąc szybowcem można poczuć zupełnie inne emocje jak w locie samolotem. Ludzie są umieszczeni w szklanej kopule. Lecąc można podziwiać wszystko co się dzieje wokół. Nie każdy wie, że szybowiec nie ma silnika. Ale to zdecydowanie zaleta, ponieważ nie szkodzi powietrzu.
Co roku w Polsce odbywają się festiwale bądź zawody na loty szybowcami. Stało się to na tyle popularne, iż sporo ludzi przychodzi popatrzeć. Są firmy, które oferują jednorazowy lot szybowcem. To jest świetny pomysł na prezent dla osób, które nie boją się wyzwań a przede wszystkim nie mają lęku wysokości. Jeśli chodzi o zawody w tej dziedzinie to można wyróżnić kilka konkurencji. Pierwszą z nich jest przelot. Tutaj wyznaczona jest trasa, którą piloci muszą wykonać w jak najszybszym czasie. Kolejną konkurencją jest akrobacja. W tej części wykonują różne wiązanki figur akrobatycznych, które albo sami wymyślili albo zostały jasno określone. Czy jest limit wiekowy na startowanie w tej dyscyplinie sportowej? Oczywiście, jak w większości. Najmniej można mieć 14 lat a najwięcej ok 70 lat, jeśli oczywiście dana osoba czuje się na siłach. Nie każdy jednak może zostać pilotem. Aby nim zostać trzeba przejść testy medyczne. Wiadomo jednak, iż różnią się od siebie w zależności od wieku kandydata. Kiedy najczęściej dochodzi do wypadków w szybownictwie? Najwięcej wypadków jest podczas konkurencji, w której to piloci wykonują różne figury akrobatyczne. Chwila nieuwagi i brak doświadczenia może skutkować naprawdę czymś poważnym.
Zatem należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy szybownictwo jest bezpieczne. Jest bezpieczne jeśli się postępuje zgodnie z zasadami. Zdecydowaną zaletą szybowców jest to, że nie posiadają silników tak jak to było wspomniane wcześniej. Dlatego też nie ma co się zepsuć bądź zapalić. Aby czuć się bezpiecznie należy posiadać ogromną wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. A wszystko po to, by niczym się nie zaskoczyć. Zanim ktoś zdecyduje się na lot powinien sprawdzić wszystko dokładnie na ziemi. Chociażby to czy posiada mapę, która często jest potrzebna na zawodach. Warto przed wszystkim poczytać znajdujące się w internecie informacje o szybownictwie. Można dowiedzieć się jak się do tego zabrać, co jest szczególnie ważne. A także jak wygląda szkolenie na pilota.