0

parasailing-15050_1280W tym roku, w Czechach, w miejscowości Klatovy, w sierpniu odbyła się impreza spadchronwa ‘’Play Rekord Polski 100 WAY 2015’’. Polacy na tej imprezie ustanowili aż trzy rekordy- w budowaniu formacji powietrznych.
Dwa z tych rekordów ustanowiły panie- rekord Polski kobiet 34 WAY i wertykalny rekord Polski kobiet. Ustanowiony został też rekord Polski 100 WAY, utworzona też została formacja ze stu spadochroniarzy.
Polacy z takim zamierzeniem, aby ustanowić rekord Polski przyjechali do Czech. Chceili utworzyć formację stu osobową skaczącą z sześciu tysięcy metrów.
Poprzednie imprezy, w których skoczkowie brali udział były dla nich niejako nabywaniem doświadczenia. Msuieli oni też przechodzić specjalne kwalifikacje. Nauka i umiejętności przez nich nabywane zostały w SkyDive, który był głównym sponsorem i ośrodkiem szkoleniowym a także przyczynił się do rozwoju tego sportu w Polsce.
Rekord Polski 100 WAY ustanowiony został w 2015 roku, dokładnie 13 sierpnia podczas dziewiątej, udanej próby. Do ustanowienia rekordu zawodnicy potrzebowali pięć samolotów. Wznieśli się na 6000 metrów dlatego, aby mieć wydłużony czas skoku i żeby mogli w powietrzu stworzyć figurę, którą utrzymali prawie cztery sekundy. W powietrzu widać też było biało- czerwone barwy poprzez stroje, które mieli skoczkowie..
Komisja po przejrzeniu i ocenieniu skoku na specjalnych kamerach zatwierdziła polski rekord. Tym samym został pobity rekord z 2012 roku, który Polacy utworzyli, wówczas w 70 osobowej drużynie. Polska została ósmym krajem, który dołączył do klubu 100 WAY, w skład którego wchodziła wcześniej tylko Rosja, Francja, Wielka Brytania, Kanada, Brazylia, Argentyna i Niemcy.
Panie, które również ustanowiły dwa nowe rekordy Polski- rekord Polski kobiet 34 WAY i wertykalny rekord Polski kobiet, przygotowywały się od rana, o 11 zaczęły zaś pierwszy wylot.
Około trzynastu dziewczyn wykonało skok, po którym była przerwa ze względu na złe warunki atmosferyczne- duże podmuchy wiatru i wysoką temperaturę.
W następnych próbach po przerwie brało udział już około 40 dziewczyn. Dziewczyny nie poddawały się, cały czas skakały i w końcu w czwartek złożyły formację z 34 osób i pobiły wymarzony rekord.
Formację, którą dziewczyny stworzyły w powietrzu utrzymały dziesięć sekund.
Rekord Polski w head down, czyli dyscyplinie, w której po skoku spada się głową w dół, ustanowiły już za pierwszym podejściem. W tej dyscyplinie jednak udział mogą brać tylko naprawdę doświadczone zawodniczki. Rekord head down był pierwszym rekordem w tej dyscyplinie w Polsce.upragniony rekord.
SkyDive.pl- portal będący sponsorem wydarzenia i prowadzący szkolenia, był organizatorem dyscypliny BIG- WAY. SkyDive jest, zresztą największym ośrodkiem szkoleniowym w spadochroniarstwie w Polsce. Powstał on w 2006 roku więc stosunkowo niedawno.
Skupia on najlepszych instruktorów w tej dziedzinie do szkolenia przyszłych mistrzów, w jego kadrze są nawet rekordziści świata. Skydive skupia się też na promowaniu tego sportu w Polsce, jak również sportów ekstremalnych, nie tylko zresztą w Polsce ale i na całym świecie.