0

Akrobacja to przede wszystkim wykonywanie określonych figur na świeżym powietrzu za pomocą statków powietrznych. Podobnie jak szybowce klasyfikują się na konkurs akrobacji lotniczej. Możemy wyróżnić naprawdę wiele figur klasyfikujących się na konkurs. W konkursie mogą brać udział tylko wykwalifikowani lotnicy, którzy wiedzą co robią i mają świadomość, że ich błąd może kosztować ludzkie życie.
Na konkurs akrobacji lotniczej kwalifikuje się przede wszystkim beczka, która jest podstawową akrobacją lotniczą. Polega on na wykonaniu obrotu dookoła swojej osi. Beczka może być wolna i szybka, w zależności od umiejętności pilota. Jednak nie musi ona być monotonna, piloci często dodają akcenty obrotu o dany kąt. Jeśli pilot zdecyduje się na taki manewr wie, że powinien ją podzielić na cztery kolejne etapy akrobacji.
Kolejną z akrobacji na którą decydują się piloci na konkurs akrobacji lotniczej jest korkociąg. Piloci mają z tym niemały problem, ponieważ nie wiedzą czasami jak bezpiecznie wyjść z korkociągu. Czasami zdarzają się takie incydenty w przypadku nieoczekiwanego wyłączenia silnika. Najważniejszą rzeczą jest przede wszystkim spokój ducha i opanowanie sytuacji. Nigdy nie wiadomo kiedy to się przydarzy nawet doświadczonemu pilotowi. Konkurs akrobacji lotniczej jest także miejscem w którym możemy stracić panowanie nad samolotem. Nie można z góry zakładać, że to na pewno się nie zdarzy.
Aby sprawnie wykonywać niektóre figury maszyna przede wszystkim powinna mieć solidną budowę. W trakcie wykonywania akrobacji najczęściej ulegają uszkodzeniom skrzydła, dlatego pilot wybierający się na konkurs akrobacji lotniczej powinien wybierać maszynę, która nie jest podatna na uszkodzenia. Nie do pomyślenia jest sytuacja, kiedy podczas wykonywania ciągu manewrów nawali maszyna. Może w tym czasie dojść do nieszczęścia.
Jednym z najsławniejszych tego typu wydarzeń to konkurs akrobacji lotniczej w Radomiu, gdzie odbywają się mistrzostwa świata w akrobacji samolotowej. Treningi trwają na długo przez rozpoczęciem się zawodów, aby jak najlepiej się przygotować. Innym ważnym wydarzeniem może być Open Day Air. Co prawda nie odbywają się żadne zawody, ale można załapać się na pokaz akrobacji. Jest to doskonała okazja do zdobycia czy potrenowania umiejętności lotniczych zanim wystartuje się na zawodach. Długo w Elblągu nie było pozwolenia na tego rodzaju imprezy, ale po kilku latach w końcu się udało. Pokazy akrobatyczne stało się główną atrakcją Open Day Air, ale nie jedyną, jednak jedną z najważniejszych.
Inne tego typu imprezy to na pewno różnego rodzaju pikniki czy festyny lotnicze, na których można zobaczyć zabytkowe samoloty na specjalnej wystawie. Głównym punktem pikników lotniczych są przede wszystkim pokazy lotnicze samolotami. Nie zapominajmy, że wznieść w powietrze mogą się nie tylko samoloty czy odrzutowce. Wzniesienie się w powietrze paralotnią także ma swoje plusy, która jest pewnego rodzaju szybowcem. Jednak bliżej jej do spadochronu szybującego niż typowego odrzutowca. Paralotnia używana jest do celów rekreacyjnych jak i sportowych. Wracając do tematu zawodów, warto się wybrać chociaż raz na takie widowisko chociażby po to, aby zobaczyć, że w tym zawodzie niezbędne jest zachowanie zimnej krwi.