0

Modele RC to przede wszystkim modele, które steruje się za pomocą fal elektromagnetycznych. Mówiąc inaczej chodzi o układ zdalnego sterowania konkretnego modelu, można mówić o samochodzikach czy samolotach – dziś mowa o tym drugim.
Latanie RC to przede wszystkim model wyposażony w silniczek spalinowy. Ja początku zawsze towarzyszy słomiany zapał i sceptyczne podejście do tematu. Jednak z czasem można zauważyć, że modelarz nie tylko wciąga się w zabawę ale też sprawia mu to frajdę! Gdzie latać? Najlepiej gdzieś na otwartej przestrzeni, gdzie można sobie potrenować. Dobrym rozwiązaniem będą jakieś mniejsze opuszczone lotniska czy duże place.
Co do samych silników
latanie RC skupia się na tym, aby model był wyposażony w silnik spalinowy lub elektryczny. Drugi rodzaj silników mają dużą moc, z podziałem na szczotkowe i bezszczotkowe. Na początek naszej przygody należy wybrać model tani w eksploatacji, gdyż latanie RC wiąże ze sobą ryzyko większych uszkodzeń modelu. Mały szybowiec powinien być dobrym pomysłem. Zanim przystąpimy do uczenia się akrobacji należy posiąść wiedzę z zakresu latania. Po dobraniu dobrego modelu, koniecznie z drucianym podłożem i sterowanym przednim kołem – możemy zacząć naukę.
Musimy zwrócić uwagę na pogodę, bowiem
latanie RC stanie się wtedy dużo prostsze, tym bardziej jeśli mamy do czynienia z laikiem. Ważnym aspektem jest pogoda bezchmurna, z zauważalnym lekkim wiaterkiem. Podczas startu musimy sprawdzić, czy model nie wykonuje nienaturalnych drgań, które zdecydowanie przeszkadzają w normalnym locie. Przed startem powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie śrubki są dociśnięte i czy wlana jest odpowiednia ilość paliwa.
Dość ważne jest duża precyzja jaką jest
latanie RC. Musimy zadbać o to, żeby model leciał po prostej linii, zanim nie nabierzemy wprawy. Warto też unikać sytuacji, kiedy model znacząco się odchyla do tyłu, bo wtedy trudno złapać równowagę, aby znów leciał po linii prostej. Latanie powinniśmy ograniczać na niedużych wysokościach z tego względu, że bardzo łatwo o uszkodzenie modelu. Może zdarzyć się awaria, że zabraknie paliwa bądź też coś innego zacznie nawalać w modelu. Zdecydowanie nie powinniśmy biegać za modelem, tylko śledzić go wzrokiem. Jaki jest sens latania modelem, skoro za nim biegamy? Latanie RC polega na tym, że obserwujemy model z odległości a nie jesteśmy nieuważni i podczas takich „spacerów” możemy przez nieuwagę uszkodzić model!
Jeśli nabierzemy całkiem zdrowych nawyków jeśli chodzi o latanie modelem sprawi nam to wiele frajdy. Niestety trzeba z góry założyć, że nie będziemy specjalistami od pierwszego uruchomienia silnika. Latanie modelami RC jest hobby, które zajmuje dość sporo czasu. Zanim zdążymy nauczyć się przede wszystkim jak latać prosto i jak lądować miną dobre dwa sezony. Kiedy już opanujemy samo latanie i lądowanie możemy wziąć się za różnego rodzaju akrobacje. Z czasem model treningowy można zmienić na coś lepszego, jeśli czujemy się na siłach i jesteśmy pewni, że nie zniszczymy nowego modelu jeszcze tego samego dnia.