0

Akrobacja zespołowa to zawsze najbardziej emocjonujący moment każdych pokazów lotniczych. Wykonywana przez kilka samolotów wzbudza największe zainteresowanie widzów. Jednocześnie akrobacja zespołowa to najtrudniejszy element pokazów, który wymaga od pilotów umiejętności stojących na naprawdę wysokim poziomie.

Wymagania stawiane pilotom

Akrobacja zespołowa to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Zawsze odbywa się na pokazach lotniczych, które podziwiane są przez tłumy ludzi. Nie trudno wyobrazić sobie ogrom tragedii, gdyby samoloty spadły w tłum. To właśnie z tego powodu akrobacja zespołowa zarezerwowana jest jedynie dla najlepszy pilotów. Wymaga się od nich bardzo dużego nalotu, czyli dużej liczby godzin spędzonych w powietrzu. Przy czym stawia się tutaj rozgraniczenie na pierwszego i drugiego pilota. W wielu wypadkach zespoły akrobacyjne mają również określony czas, który piloci mogą w zespole spędzić. Zazwyczaj nie przekracza on trzech, czasem czterech lat. Zakłada się bowiem, że po tym czasie przychodzi rutyna, która w pracy pilota biorącego udział w pokazach lotniczych jest największym zagrożeniem.

Akrobacja zespołowa w wykonaniu zespołu Red Arrows

Jednym z lepszych zespołów akrobacyjnych na świecie jest brytyjski Red Arrows. W Polsce można było podziwiać go już kilkukrotnie na pokazach Air Show. Zespół stacjonuje na lotnisku Scampton mieszczącym się w Wielkiej Brytanii. Tworzy go dziewięciu pilotów. Godłem zespołu jest dziewięć samolotów ustawionych w formacji diamentu. Znajduje się również na nim napis „Eclat”, który oznacza perfekcję. To właśnie perfekcja jest celem, który stawiają sobie piloci latający w zespole Red Arrows. Ciekawym jest, że pilotem zespołu akrobacyjnego Red Arrows może zostać tylko pilot, który zaliczył przynajmniej jeden lot o charakterze bojowym. Regulamin zespołu określa również jaki ma to być samolot.

Tym, co wyróżnia ten zespół, jest fakt, że nie posiada on pilota rezerwowego. Tłumaczone jest to względami bezpieczeństwa. Programy pokazów są jednak układane tak, by zespół mógł je dać nawet wtedy, kiedy jeden czy dwóch pilotów jest chorych. Zespół nie lata również na samolotach bojowych, które cechują się bardzo wysokimi kosztami eksploatacji.

Akrobacja zespołowa w wykonaniu zespołu Patrouille de France

Jest to kolejny znakomity zespół akrobacyjny, który cieszy się uznaniem fanów na całym świecie. Również w Polsce można było kilkukrotnie podziwiać ich wyczyny. Jest to jeden z tych zespołów akrobacyjnych, w których piloci latają nie dłużej jak trzy lata. Procedura wymiany prowadzona jest tak, że co roku w zespole pojawia się nowy pilot. Ma to uchronić zespół przed rutyną. W zespole występują jedynie najlepsi francuscy piloci, którzy rekrutowani są bezpośrednio z pułków o charakterze bojowym. Gwarantuje to najlepsze umiejętności pilotażu. Piloci francuskiego zespołu swój program szlifują zimą. Aby dopiąć go na ostatni guzik, każdego dnia zaliczają dwa wyloty treningowe. Zespół lata na szybkich samolotach Alpha Jet, które w roli samolotów akrobacyjnych sprawdzają się doskonale.