0

air-show-1123336_1280Obecnie na całym świecie odbywają się bardzo różne turnieje i ligi najlepszych pilotów i lotników. Samoloty budzą dzisiaj wiele emocji już nie tylko wśród zamożniejszej części społeczeństwa, które jeszcze nie tak dawno temu jako jedyne mogło pozwolić sobie na podróżowanie samolotami. Obecnie, ze względu na rozwój lotnictwa cywilnego, drastycznie wzrosło zainteresowanie różnego rodzaju szkołami pilotażu i warsztatami czy szkoleniami, które umożliwiają chociażby pilotowanie szybowca albo skoki ze spadochronem. Wysokość i latanie stały się dla człowieka prawdziwymi pasjami i już nie tylko wizyta w szkole wojskowej pozwalała na zajęcie się zawodowym oblatywaniem maszyn lotniczych – coraz częściej możliwość była także dla zwykłych adeptów szkół cywilnych lotnictwa. Linie lotnicze wydawały krocie na coraz lepsze maszyny pasażerskie, co jednak stworzyło także ogromne zapotrzebowanie na pilotów, drugich pilotów, kapitanów, inżynierów czy mechaników, mogących pracować dla takich linii lotniczych.
Zaczęto więc otwierać liczne szkoły pilotażu, a popyt na pilotów zagwarantował także osobom reprezentujący ten zawód kolosalne dochody i wielki prestiż. Pilotowanie dużej jednostki cywilnej lub bojowej wiąże się z ogromnym stresem i wieloma latami spędzonymi na treningu czy na symulatorach, więc wynagrodzenie dla takich specjalistów najwyższych lotów także musi być adekwatne do trudności realizowanych zadań. Ponieważ zaś w lotnictwie cywilnym od decyzji jednego kapitana może zależeć los setek pasażerów zgromadzonych na pokładzie takiej dużej jednostki – odpowiednie szkolenie, badanie i kontrolowanie pracy pilotów wydaje się być kluczem do stworzenie nowoczesnych i bezpiecznych linii lotniczych. W chwili obecnej rośnie jednak także zainteresowanie zwykłych ludzi lataniem i oglądaniem świata z wysokości chmur, więc nie brakuje zapisów na różnego rodzaju kursy pilotażu, które wcale nie kończą się uzyskaniem prawa do pilotowania samolotów cywilnych. Ludzie coraz mocniej ekscytują się możliwością latania chociażby szybowcami, inni chętnie zaczęli by skakać ze spadochronem – rośnie więc liczba firm i szkółek lotnictwa, które uruchamiają takie specjalne kursy dla najbardziej zainteresowanych.
W ostatnich latach szczególnie mocno rozwija się jednak także szkoła ewolucji powietrznych i sportów powietrznych, które przyciągają pasjonatów lotnictwa, ale także zwykłych kibiców sportowych, przed telewizory oraz na organizowane na żywo zawody lotnictwa sportowego. Istnieje wiele kategorii w takich turniejach i konkursach czy mistrzostwach, które odpowiadają oczywiście zarówno doświadczeniu poszczególnych pilotów, ich stażowi, a także wielkości i szybkości oblatywanych maszyn. Nikogo dzisiaj już nie dziwi, że większość z tych zawodów pokazywana jest w telewizji – ewolucje podniebne są bowiem coraz łatwiejsze do pokazywania i transmitowania, a obraz zapiera dech w piersi. Kamery HD montowane na samolotach czy w kabinie, a także doskonałe obiektywy zlokalizowane na ziemi, umożliwiają bardzo dokładne i widowiskowe montowanie transmisji oraz przekazywanie ciekawych ujęć z różnych kątów – tak w trakcie ewolucji powietrznych jak i podniebnych wyścigów.