0

Według wersji online encyklopedii o wdzięcznej nazwie Britanica, spadochron jest „urządzeniem, które spowalnia pionowe zejście ciała spadającego przez atmosferę lub prędkość ciała poruszającego się w poziomie. Jest to łatwiejsze do zrozumienia, jeśli weźmie się pod uwagę, że dzięki zastosowaniu spadochronu osoba zwiększa swoją powierzchnię lub swojego organizmu, co prowadzi do zwiększenia oporu powietrza, a tym samym ruch danego organizmu maleje. Wykonane z miękkich i lekkich tkanin, dzisiejsze spadochrony są zarówno urządzeniem – zbawcą życia pilota i ekscytującym doświadczeniem.

Słowo „spadochron” jest połączeniem dwóch francuskich słów: para (ochrona lub tarcza) oraz spadek. Tak więc, dosłownie oznacza ochronę upadku. Ale chroniąc siebie przy upadku z wysokości z powodu grawitacji ziemskiej, ku ziemi lub morza, jest to rzeczywiście coś, istotne nawet wtedy, gdy jest noszony spadochron- wypadek może nadal ma się odbyć. Na szczęście, ze względu na innowacje w branży, współczesne spadochrony są w różnych kształtach i rodzajach, a wszystkie są bardzo zwrotne i można je nawigować.

Czasy, kiedy spadochrony zostały wykonane z jedwabiu już dawno minęły. W czasie II wojny światowej spadochrony wprowadzone były wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów, takich jak tkaniny nylonowe. Dzisiejsze spadochrony są wykonane z różnych materiałów trwałych i materiałów wszystkie wybrane są w celu zwiększenia wydajności oraz spójności – trzeba powiedzieć, że jest to coś co jest bardzo ważne, gdy czyjeś życie jest zagrożone!

Jednak przed II wojną światową, w szczególności w czasie pierwszej wojny światowej, spadochrony były wykorzystywane jako urządzenia ewakuacyjne dla kontrolerów balonów obserwacyjnych. Ze względu na potrzeby wojskowe, spadochrony zostały szybko przyjęte przez poszczególne kraje jako urządzenie ewakuacyjne dla pilotów i żołnierzy na pokładzie. Ponadto spadochrony zostały wykorzystane do wdrożenia mężczyzn w wojskowe strategiczne położenie na polu bitwy. W rzeczywistości, spadochroniarze to żołnierze, którzy wypadają z nieba, z wykorzystaniem ich spadochronów. Jedna z największych bitew, a według wielu historyków ta, który zmieniła bieg II wojny światowej była to Bitwa o Kretę, gdzie tysiące niemieckich spadochroniarzy zginęło. Na przeciwko stali Kreteńczycy, którzy działali w obronie swojej wyspy przeciwko najeźdźcom.

Według przeglądu literatury, spadochrony sięgają lat 1100, kiedy Chińczycy używali ich do celów rozrywkowych; ale twierdzenie to nie zostało poparte dowodami. Współczesne spadochrony są wykorzystywane do lądowania- np samolot kosmiczny NASA, samoloty wojskowe na pokładzie statku na morzu i oczywiście w celach zabawy przez skoczków jako główny element hobby – to sport znany jako spadochroniarstwo. Również narciarze wodni mogą użyć specjalnej wersji spadochronów w celu ich podnoszenia na powietrzu. Na ogół, spadochron obecnie powszechnie jest stosowany do różnorodnych celów. Aby uzyskać więcej informacji o spadochronach warto sprawdzić internetowe wiarygodne w tym temacie źródła. W czasie II wojny światowej, były standardowym wyposażeniem dla pilotów jak urządzenia ratowania życia. Dziś, setki ludzi decydują się wykonać swój pierwszy skok spadochronowy każdego dnia. Spadochroniarstwo to sport ekstremalny o wielkiej popularności. Trzeba wiedzieć, jak bezpiecznie, jaki sprzęt jest używany podczas skoku, jak opuścić samolot i jak przygotować się do lądowania. Historycznie rzecz biorąc, pierwszy skok spadochronowy stoi pod znakiem zapytania, ale tysiące ludzi decyduje się wykonać pierwszy skok ze spadochronu każdego roku.