0

Akrobacje samolotowe to nic innego jak takie pilotowanie samolotu, aby w czasie trwania lotu możliwe było wykonywanie określonych figur lotniczych. Akrobacje samolotowe to jeden ze sportów lotniczych, który niewątpliwie wzbudza wiele emocji wśród osób, które zdedowały się wybrać na pokazy lotnicze.

Co to są akrobacje samolotowe?

Mianem akrobacji samolotowych określa się wszystkie te manewry, które wykonywane są z wykorzystaniem nie tylko steru, ale również ciągu zespołu napędowego. Bardzo rzadko spotkać można je w tradycyjnych lotach. Są one natomiast obowiązkowym elementem każdych pokazów lotniczych. Jeżeli po sobie następuje kilka figur, to określamy je mianem wiązanki. Bardzo często samoloty, które wykorzystywane są na pokazach lotniczych do wykonywania akrobacji samolotowych, posiadają wbudowane wytwornice dymu. Ich obecność sprawia, że w czasie lotu na niebie pojawią się barwne ślady, które uatrakcyjniają pokaz. To właśnie z dymu samoloty tworzą fantazyjne wzory na niebie (jak chociażby fantazyjne serce przebite strzałą, które jest znakiem rozpoznawczym zespołu akrobacyjnego Patrouille de France).

Jak dzieli się akrobacje samolotowe?

Akrobacje samolotowe można podzielić, biorąc pod uwagę stopień ich trudności. I tak wyróżnia się akrobacje samolotowe normalne, akrobacje samolotowe średnie, akrobacje samolotowe wyższe oraz akrobacje samolotowe wyczynowe.

Akrobacje normalne obejmują takie znane i jednocześnie proste figury, jak pętla, korkociąg, przeciągnięcie dynamiczne, zwrot bojowy. W przypadku akrobacji średnich do wymienionych przed chwilą dochodzą jeszcze beczki oraz loty plecowe. Tutaj największy nacisk położony jest właśnie na beczki, które dzieli się na wolne, szybkie i sterowane. Do tego dochodzą figury łączone, do których zalicza się półbeczki oraz półpętle.

Akrobacje samolotowe wyższe obejmują wszystkie wymienione do tej pory figury, które jednak wykonywane są w locie plecowym. W przypadku akrobacji samolotowych wyższych piloci narażeni są na ujemne przeciążenia, które nie wszyscy są w stanie wytrzymać. Trzeba pamiętać, że tego rodzaju akrobacje mogą być wykonywane jedynie na samolotach, które przeznaczone są do lotów tego rodzaju. Muszą one charakteryzować się przede wszystkim bardzo dużą mocą.

Akrobacje wyczynowe są już bardzo wymagające nie tylko pod względem umiejętności technicznych pilota, ale również możliwości samolotu. Wszystkie figury, które się wykonuje, mają bardzo mocne ograniczenie czasowe, a najmniejszy choćby błąd może okazać się tragiczny w skutkach. Trzeba podkreślić, że wiele figur wykonuje się na bardzo małej wysokości, a pilot nie ma tutaj zbyt wiele czasu na reakcje.

Akrobacje zespołowe

Na pokazach lotniczych najwięcej emocji wzbudzają zawsze pokazy zespołowe. W zespołach akrobatycznych latają jedynie najlepsi piloci, którzy charakteryzują się doskonałym wyszkoleniem technicznym oraz dużym nalotem. Tylko tacy są bowiem w stanie zagwarantować bezpieczeństwo lotów i widzów, którzy podziwiają pokazy. A mimo to nieraz dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków.