0

RC to skrót od „Radio control”- „Sterowany radiem”. Oznacza po prostu hobby polegające na budowaniu i pilotowaniu modeli, no właśnie- sterowanych radiem. Mogą to być modele zarówno jeżdżące, jak i pływające, a nawet latające. Jak zacząć RC? Bardzo prosto!
Osoby, które zastanawiają się
jak zacząć RC powinny skierować swe kroki do najbliższego klubu miłośników tego hobby. Wszyscy hobbiści i modelarze mają bowiem jedną cechę- uwielbiają rozmawiać o swoim hobby z każdym, kto choć trochę podziela ich zainteresowania. Doświadczeni modelarze nie tylko podpowiedzą nam jak zacząć RC, ale też często doradzą w wyborze pierwszego modelu.
Jeśli w naszej najbliższej okolicy podobny klub nie funkcjonuje- nie należy się zrażać! Wystarczy odwiedzić forum internetowe, gdzie z pewnością znajdziemy temat „
jak zacząć RC” pełen wartościowych porad. Uzbrojeni w taką wiedzę, i zapewne kilku nowych znajomych, możemy wybrać się na poszukiwanie swojego pierwszego modelu.
Oczywiście najlepiej byłoby udać się do sklepu modelarskiego, który ma modele sterowane radiem w swojej ofercie. Jest to bowiem miejsce, gdzie z pewnością spotkamy kilka osób, które podpowiedzą nam nie tylko
jak zacząć RC, ale też od razu pomogą w wybraniu pierwszego modelu.
Na tym etapie warto się już zastanowić w jakiego typu modelach chcemy się specjalizować. Chyba najbardziej popularne są modele samochodów i innych pojazdów jeżdżących. Niektóre, najprostsze zestawy można kupić nawet w sklepach z zabawkami. Jednak tego typu modele są, no cóż- właśnie zabawkami, zwykle o bardzo małym zasięgu i słabym zasilaniu. I choć teoretycznie tego typu zabawka może być odpowiedzią na pytanie
jak zacząć RC, to jednak jeśli myślimy o tego typu hobby na poważnie- warto zdecydować się na bardziej zaawansowany model- choćby po to, by w przyszłości móc go zmodyfikować.
Oprócz pojazdów poruszających się po lądzie, możemy wybierać spośród szeregu modeli przedstawiających jednostki pływające i latające. Modele statków i okrętów nie są szczególnie popularne. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że by czerpać radość z pływania nimi potrzebny jest spory, a jednocześnie bardzo spokojny akwen. Modele te są bowiem relatywnie niewielki, w związku z czym nawet niewielkie fale, czy nurt rzeczny mogą spowodować jego uszkodzenie. A o tego typu zbiornik wodny niełatwo.
Jednak jednym z najciekawszych, ale jednocześnie najtrudniejszych typów jest budowanie modeli samolotów. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich- poruszają się one bowiem w trzech wymiarach. Pilotowanie takiego pojazdu jest znacznie bardziej satysfakcjonujące, ale też dużo trudniejsze i bardziej ryzykowne. Błąd przy sterowaniu modelem samochodu może skończyć się uderzeniem w przeszkodę- jednak w najgorszym razie oznacza to niewielkie uszkodzenie modelu, które dość łatwo można naprawić. Jednak błąd w przypadku pilotowania modelu latającego- zwykle oznacza całkowite rozbicie maszyny.
Jeśli już zdecydujemy się jakiego typu modelami chcemy się zajmować- wystarczy już tylko zakupić swój pierwszy egzemplarz. Początkującym hobbystom poleca się zwykle maszyny zwane RTF, czyli takie, które posiadają wszystkie niezbędne elementy i są gotowe do użycia nieomal od razu po wyjęciu z pudełka.
Jak więc wydać kwestia
jak zacząć RC nie jest tak skomplikowana, jak może się wydawać.