0

sebastian-kawaOsoby interesujące się sportami lotniczymi na pewno znają tę osobę. Sebastian Kawa to bowiem sportowiec, który odnosi na tym polu bardzo liczne sukcesy. Urodził się on 15 listopada 1972 roku w Zabrzu. Pewnie mało kto wie, że Sebastian Kawa początkowo wcale aż tak bardzo nie interesował się sportami lotniczymi. Otóż uprawiał on bowiem kompletnie niezwiązana z przestworzami dyscyplinę. Było to … żeglarstwo, a jak wszyscy doskonale wiemy, są to bardzo różniące się od siebie dyscypliny sportowe. Jako 8 letni chłopiec był on już członkiem sportowego klubu „Neptun”. Co ciekawe tam też Sebastian Kawa miał duże sukcesy. Na pewno nie można nie wspomnieć, że 42-latek był bowiem wielokrotnym mistrzem Polski. To jednak nie wszystko. Sebastian Kawa ma też w swoim dorobku wygraną w spartakiadzie młodzieżowej. Oprócz tego uczestniczył też w Mistrzostwach Świata, a także Mistrzostwach Europy. Pływał w nich w kategorii Cadet. Warto wspomnieć, że na jednych z zawodów puchar wręczała mu sama księżna Diana.

Już jako 16-latek Sebastian Kawa miał w swoim posiadaniu też III klasę pilota szybowcowego i stopniowo zdobywał coraz to nowe uprawnienia. Jeszcze przez dwa lata ten zawodnik próbował łączyć żeglarstwo z szybownictwem. W końcu jednak skupił się tylko na tym drugim. Już w 1999 roku Sebastian Kawa odniósł pierwszy bardzo poważny sukces. Na Mistrzostwach Świata, które wtedy odbywały się w Lesznie, zdobył on dokładnie trzecie miejsce i założono mu na szyję brązowy medal. To był jednak dopiero początek znakomitych rezultatów, które osiągał ten właśnie zawodnik. Dwa lata potem w hiszpańskim Lillo Sebastian Kawa powtórzył swoje osiągnięcie, a od 2003 roku nastąpiła jego kompletna dominacja. W okresie dziesięciu lat Sebastian Kawa aż sześć razy został mistrzem Świata w szybownictwie (nie wliczając w to sukcesów w mistrzostwach Grand Prix, których rzecz jasna też mu nie brakowało). To nie był jednak koniec znakomitych osiągnięć tego zawodnika. W 2014 roku Sebastian Kawa został srebrnym medalistą Mistrzostw Świata w klasie Standard. Warto zaznaczyć, że zawody odbywały się w fińskiej miejscowości o nazwie Rayskala. W tym samym roku Sebastian Kawa został też mistrzem Świata w klasie 15m (na zawodach rozgrywanych w Lesznie) oraz srebrnym medalistą mistrzostw Świata w wyścigu Grand Prix. Ta z kolei impreza odbywała się we francuskim Sisteron

W tym roku Sebastian Kawa też ma na swoim koncie – nie mogło być przecież inaczej – wiele dobrych rezultatów. Na Mistrzostwach Europy w węgierskim Ocseny 42-latek zajął pierwsze miejsce. Warto dodać, że te zawody odbywały się w klasie 18m. Poza tym na Mistrzostwach Świata we włoskim Varese Sebastian Kawa uplasował się na najniższym stopniu podium i zdobył brązowy medal. Była to impreza w ramach wyścigu Grand Prix.

Dla wielu młodych adeptów szybownictwa Sebastian Kawa jest prawdziwym wzorem do naśladowania. Nie może to dziwić. W końcu 42-latek jest w tej dyscyplinie sportu fachowcem najwyższej jakości. W końcu zawodnik o średnich umiejętnościach nie byłby w stanie zdobyć tylu medali na tak wielkich i silnie obsadzonych imprezach.