Pilotowanie statków powietrznych nie ogranicza się tylko do pracy w liniach lotniczych. Nietrudno stwierdzić, że akrobacja szybowcowa jest przeznaczona dla ludzi o mocnych nerwach i przede wszystkim nie zmagających się z lękiem wysokości. Szybowiec jest statkiem powietrznym nie posiadający własnego napędu. Nie posiada silnika, ale swoje unoszenie się zawdzięcza sile nośnej powstającej w skrzydłach.
Rywalizacja w powietrzu jest czymś emocjonującym, ale jest praktykowane niestety przez niewielką ilość pilotów, tworzących zamknięte grono ryzykantów. Według pilotów akrobacja szybowcowa jest poezją latania. Wykonując akrobacje szybowcem podobno można poczuć wolność i niezależność. Pilot przełamuje granice, których zwykły człowiek nie był w stanie. Ciężko opisać jakie uczucia towarzyszą wtedy pilotowi.
Akrobacja szybowcowa jest sportem, który polega na wykonywaniu określonych figur. Często piloci mogą wziąć udział w zawodach. Zazwyczaj wtedy mamy do czynienia z połączenia kilku figur, tworzące fantastyczne widowisko. Takie widowisko potocznie nazywane przez pilotów jest wiązanką. Mamy do czynienia z różnymi rodzajami wiązanki: typu „Q” czy też dowolną. W zawodach najczęściej są wybierane wiązanki typu Q, są z góry narzucone przez organizatora zawodów.
Akrobacje także możemy podzielić na dwa rodzaje: wyższa i wyczynową. Ze względu na poziom wykonywania akrobacji są wybierane odpowiednie wiązanki. Akrobacja szybowcowa to nie tylko narzucone przez organizatora wiązanka typu Q, ale także układa dowolną wiązankę. Wiązankę należy trenować przed zawodami, aby wypaść w tym polu jak najlepiej. Klasycznie sędziowie układają trzy wiązanki, a czwartą układa pilot uczestniczący w zawodach. Wiązanki są jawnie przedstawiane pilotom dopiero na dobę przed rozpoczęciem się konkursu.
Wyróżnić możemy kilka podstawowych figur. Prosta linia oznacza lot po linii prostej, kropka jest oznaczeniem początku manewru. Spotykamy się także z akrobacją w postaci beczki czy tez pętlę. Beczkę możemy podzielić w zależności czy jest ona szybka czy tworząca tzw. wir. Rewers jest akrobacją dość skomplikowaną, bo polega na przewrocie przez skrzydło. Akrobacja szybowcowa wymaga pełnego skupienia pilota, bo nietrudno tutaj o pomyłki, która może skutkować stratą ludzkiego życia. Linia przerywana oznacza wykonanie manewru lotu na plecach. Akrobacja niesie także ze sobą ryzyko występowania ujemnych przeciążeń. W wiązankę wchodzi naprawdę wiele figur, które sprawiają, że akrobacja szybowcowa jest zjawiskiem wartym obejrzenia.
Loty odbywają się przeważnie nad lotniskiem, ważną rolę tutaj odgrywa wysokość na której mają odbywać się akrobacje. Każde opuszczenie strefy zawodów skutkowane będzie naliczaniem punktów karnych. Ocena zawodnika polega na przyznaniu punktów za akrobacje. Oceniana jest każda pojedyncza figura a nie cała wiązanka. Jeśli jakaś figura po prostu się nie uda można nadrobić punkty na następnej. Wszystkie przepisy każdych zawodów są rozpisane w regulaminie zawodów. Każdy regulamin narzuca uczestnictwo w zawodach tylko wykwalifikowanych pilotów z odpowiednimi kwalifikacjami oraz licencję sportową. Płynność lotu jest gwarancją wygrania danych zawodów.
0