0

nikko-zdalnie-sterowany-samolot-phoenix-stunt-plane-1-1424266393

Modelarstwo to niezwykle ciekawe hobby. Jednocześnie, jest to niezwykle zróżnicowana dziedzina- występują modelarze specjalizujący się w tak zwanych modelach redukcyjnych, modelarze zajmujący się budowaniem makiet, a są też tacy, którzy potrafią zbudować własny model latający.
Tego typu modele są zwane modelami RC- skrót od Radio Control, co oznacza ni mniej, ni więcej, tylko 'sterowany radiem’. Wśród nich można oczywiście wyróżnić modele jeżdżące i pływające, ale najbardziej niezwykłe są rekonstrukcje samolotów. Nie da się ukryć, że
własny model latający– pieczołowicie oddana rekonstrukcja prawdziwej maszyny, odwzorowana z dbałością o najmniejsze detale to powód do dumy. A fakt, ze potrafi oderwać się od ziemi- sprawia masę dodatkowej frajdy!
Co więc należy zrobić, by sprawić sobie swój własny model latający? Po pierwsze warto rozejrzeć się za klubami miłośników RC w swojej okolicy- hobbyści chętnie pomogą, doradzą, czy wskażą miejsca, gdzie można zakupić dobrej jakości części i podzespoły. Jeśli okaże się, że nie mamy pod ręką żadnych entuzjastów tej niezwykłej rozrywki- nie ma się co przejmować! Wystarczy kilka minut z wyszukiwarką internetową, a z pewnością znajdziemy niejedno forum internetowe, gdzie będziemy mogli zebrać niezbędne informacje, czy zadać nurtujące nas pytania.
Najprostszy sposób na
własny model latający, to po prostu go kupić. Na rynku dostępne są modele określane mianem RTF. Jest to skrót od angielskiego określenia Ready-To-Fly, co oznacza „gotowy do lotu”. I faktycznie- tego typu modele posiadają praktycznie wszystko co jest nam niezbędne- wystarczy tylko odpowiednio je złożyć zgodnie z załączoną instrukcją i właściwie od razu można startować. Tego typu modele są doskonałe dla początkujących entuzjastów tego hobby, jest to więc idealny pomysł na pierwszy własny model latający. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że tego typu zestawy zawierają raczej ubogie i niezbyt skomplikowane wyposażenie.
Jeśli więc chcemy posiadać własny model latający, który będzie troszkę bardziej spersonalizowany, bądź chcemy dodać do niego kilka ciekawych gadżetów- zdecydujmy się na tak zwany model ARF. Sam skrót ARF pochodzi od angielskiego „Almost-Ready-to-Fly”, czyli „prawie gotowy do lotu”. Tego typu modele zawierają podstawowe elementy, które są podstawą by zbudować własny model latający– a więc przede wszystkim kadłub, stateczniki, czy skrzydła. Pozbawione są jednak zasilania, odbiornika RC, a także serwomechanizmów. Zatem w te podzespoły musimy zakupić i zmontować sami. Jest to zadanie dla nieco bardziej doświadczonych hobbystów, gdyż wymaga szczegółowego obliczenia na przykład masy całego modelu i dobrania odpowiedniego silnika. A gdy dobierzemy już silnik- należy wybrać system zasilania. Z kolei oba te systemy mają swoją masę, która wpłynie na masę całego modelu- co należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu masy całego modelu. Jak więc widać jest to dość skomplikowany proces, a nawet niewielki błąd na tym etapie może spowodować, że samolot tuz po wystartowaniu – jak to się mówi w żargonie hobbystów RC – „zaliczy kreta”, czyli roztrzaska się o ziemie. Czyli efekt ciężkiej pracy i, mówiąc szczerze- wcale nie mała inwestycja pieniędzy- zamieni się w mało efektywną kupkę połamanych części. Z drugiej jednak strony- to właśnie sprawia, ze własny model latający napawa taką dumą!