0

Modelarstwo to satysfakcjonujące, ale też wymagające wiele cierpliwości hobby. Ponadto dzieli się na wiele kategorii- są modelarze zajmujący się pojazdami RC, czyli sterowanymi radiem. Są hobbyści, którzy skupiają się na budowaniu makiet terenu i budynków. Są i tacy, którzy sklejają i malują jedynie figurki postaci związanych z fantasy, czy science-fiction. Jest również modelarstwo redukcyjne.
Skąd w ogóle określenie
modelarstwo redukcyjne i co ono właściwie oznacza? Redukcja, czyli zmniejszenie- oznacza to po prostu, że hobbysta składa i maluje model zredukowany, zmniejszony w odpowiedniej skali. Najprościej więc mówiąc, modelarstwo redukcyjne to nic innego jak odtwarzanie realnych tworów- zwykle modeli pojazdów w postaci zmniejszonej, w określonej skali, jednak z zachowaniem odpowiednich szczegółów.
Modelarstwo redukcyjne można dzielić na wiele kategorii, w zależności od przyjętych kryteriów.
Można więc wyróżnić na przykład modele papierowe, plastikowe, metalowe i żywiczne, choć w przypadku dioram często korzysta się również z drewna, styropianu i innych materiałów. Oczywiście, wiele modeli łączy kilka materiałów. Często spotykanym rozwiązaniem jest możliwość dokupienia do plastikowego elementów metalowych, które wzbogacają model o oszałamiająca liczbę detali i szczegółów. Często też te dodatkowe elementy to części normalnie w modelu niewidoczne- mogą to być na przykład elementy wyposażenia wnętrza pojazdu, czy też silnik.
Modelarstwo redukcyjne można podzielić również na poziom redukcji, czyli według skali. Najczęściej występujące skale to 1:18, 1:32, 1:38 oraz 1:72. Oczywiście występują też zupełnie inne skale, takie jak 1:34, czy 1:144- modelarstwo redukcyjne dopuszcza właściwie każdą skalę, istotne jest tu wierne odwzorowanie rzeczywistości.
Innym kryterium jeśli chodzi o
modelarstwo redukcyjne jest tematyka modelu. Można więc rozróżnić podział na samoloty i helikoptery, pojazdy lądowe wojskowe, pojazdy lądowe cywilne, statki i okręty, figurki, kolej, a także dioramy i winiety. Nie jest to bynajmniej podział sztywny, ani też nie wyczerpuje on tematu. Z jednej bowiem strony- elementy kolei takie jak pociągi zdecydowanie należą do pojazdów lądowych, jednak ze względu na swa specyfikę i popularność- mogą stanowić oddzielną kategorię. Warto też podkreślić, że jeśli chodzi o modelarstwo redukcyjne, w odróżnieniu na przykład od modeli RC (czyli sterowanych radiem), większość prac jest statyczna- nie posiada elementów ruchomych. Zdarzają się oczywiście wyjątki, a kategoria kolei jest tu bardzo dobrym przykładem, bowiem w tym przypadku większość modeli będzie miała możliwość poruszania się za pomocą napędu elektrycznego. Jednocześnie podział powyższy nie wyczerpuje tematu, zdarzają się bowiem modele bardzo nietypowe, takie jak na przykład rakiety kosmiczne, czy kosmiczne stacje badawcze. Można tez bez trudu odszukać modele pojazdów, czy maszyn rodem z filmów, czy seriali telewizyjnych. Wprawdzie ciężko w takim wypadku mówić o przedstawianiu rzeczywistości w jakiejkolwiek skali- mowa tu bowiem o modelach fikcyjnych- jednak je również można określić jako modelarstwo redukcyjne.