0

Ludzkość zawsze marzyła o lataniu- i choć dziś wystarczy kupić bilet by oderwać się od ziemi- mało kto może usiąść za sterami takiej maszyny. Za to każdy może kupić sobie samolot i wzlecieć nim w powietrze.
Oczywiście, zakup prawdziwego samolotu to zbyt wielkie koszty i zbyt duża odpowiedzialność- ale na rynku dostępne są
makiety samolotów, które pozwalają złożyć własny model i sterować nim za pomocą pilota. Nazywane są one modelami RC- skrót od Radio Control, czyli dosłownie 'sterowane radiem’. Są to makiety samolotów zwykle bardzo szczegółowo odwzorowujące prawdziwe maszyny. Niektórzy modelarze budując swoje samoloty odwzorowują bardzo konkretny, realnie latający model. Nie tylko więc odtwarzają techniczny stan pojazdu, ale tez nanoszą na przykład osobiste oznaczenia pilota, który w rzeczywistości miał okazję siąść za sterami maszyny. Tego typu projekty zabierają nierzadko lata i wymagają zebrania olbrzymiej ilości danych na temat samolotu. Jednak kiedy już gotowa maszyna wzniesie się w powietrze- wygląda zupełnie jak swój realny odpowiednik- często patrząc na zdjęcia nie sposób ocenić, czy mamy do czynienia z oryginałami, czy są to tylko makiety samolotów.
Na rynku dostępne są różne modele- zarówno jeśli chodzi o odwzorowanie autentycznych pojazdów, jak i stopień kompletności. Najprostszym i polecanym szczególnie początkującym są tak zwane modele RTF. Są to
makiety samolotów, które są kompletne i gotowe do lotu w chwili zakupu. To zresztą dosłownie oznacza skrót- Ready-To-Fly, czyli „gotowy do lotu”. Posiada on właściwie wszystko, co jest niezbędne do rozpoczęcia przygody z tym hobby. Model wyposażony jest więc oczywiście w kadłub, skrzydła, stateczniki- a ponadto silnik, serwomechanizmy, a także akumulator, odbiornik i nadajnik radiowy. Modele tego typu są jednak nieskomplikowane, a dołączana aparatura- raczej prosta. Dla początkującego hobbysty to same zalety, jednak bardziej zaawansowani modelarze raczej ich unikają.
Następnym 'etapem’ są modele określane jako PNF lub PNP. Sa to skróty od, kolejno: Plug-N-Fly oraz Plug-N-Play, czyli dosłownie „podłącz się i leć” oraz „podłącz się i baw”. Te
makiety samolotów są prawie gotowe do lotu, wymagają jedynie, jak sama nazwa wskazuje, podłączenia elektroniki- to jest nadajnika i odbiornika radiowego i akumulatora.
Kolejnym rodzajem są modele ARF- Almost-Ready-to-Fly, czyli dosłownie „prawie gotowy do lotu”. Są to
makiety samolotów, które posiadają najbardziej podstawowe elementy- to jest kadłub, skrzydła, czy stateczniki, jednak zwykle brakuje dołączonej elektroniki i hydrauliki. Wówczas to w kwestii modelarza jest dobranie silnika, zamontowanie odbiornika radiowego, wybranie akumulatora i przygotowanie serwomechanizmu. Pozwala to doświadczonym modelarzom na popuszczenie wodzów fantazji i spersonalizowanie większości elementów.
Ostatnią kategorią są
makiety samolotów niemal w całości samodzielnie budowane przez modelarzy. Wymagają one olbrzymiej wiedzy i doświadczenia, ale z drugiej strony pozwalają na swobodne rozwinięcie skrzydeł wyobraźni. Potencjalnie umożliwiają odtworzenie właściwie każdej istniejącej jednostki latającej- a nawet budowane są makiety samolotów pochodzących z filmów, czy gier, a więc nie istniejących w rzeczywistości.