0

Hobby to zajęcie, które sprawia nam przyjemność i satysfakcje. Modelarstwo to niezwykle wprost satysfakcjonujące hobby, zaś modele zdalnie sterowane sprawiają podwójną radość. Można bowiem czerpać radość z samego składania, modyfikowania i malowania swojego modelu, jak i z pilotowania go.
Jeśli chodzi o
modele zdalne sterowane to wachlarz możliwości jest przeogromny. Można wybierać z szerokiej gamy pojazdów naziemnych- a więc przede wszystkim samochodów, ale istnieją też i modele czołgów, pojazdów gąsienicowych, a nawet wersje przedstawiające futurystyczne pojazdy kroczące.
Jeśli zaś mamy zadatki na wilka morskiego- świetnie sprawdzą się
modele zdalnie sterowane w postaci różnorakich statków i okrętów. Możemy tu wybierać spośród różnego rodzaju łodzi motorowych czy jachtów, potężnego arsenały marynarki- od pancerników, poprzez drednoty, aż po nowoczesne lotniskowce, a nawet- okręty podwodne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie w skonstruowaniu własnego, w pełni funkcjonalnego, sterowanego radiem drakkaru, kogi, czy karaki.
Jednak jedne z najbardziej ciekawych, a jednocześnie wymagających najwięcej umiejętności, zarówno na etapie budowy, jak i pilotażu są latające
modele zdalnie sterowane. Wynika to z prostego faktu, iż jakkolwiek modele jeżdżące, czy pływające poruszają się w dwóch wymiarach (czyli przód-tył, prawo-lewo), tak modele samolotów dodatkowo mogą zmieniać pozycję wertykalnie, lecąc w górę lub w dół. Wiąże się to oczywiście z dużym ryzykiem- w takiej sytuacji błąd niedoświadczonego pilota może skończyć się sytuacją określaną w modelarskiej gwarze jako „zaliczenie kreta”, czyli po prostu rozbicie modelu. Jest to o tyle przykra sytuacja, że modele zdalnie sterowane wymagają zwykle sporego nakładu pracy i czasu- modele budowane przez hobbystów od całkowitych podstaw to nierzadko projekty dopieszczane przez kilka nawet lat!
Innym kryterium podziału, jakie można zastosować, to kwestia napędu. Mamy więc modele działające jedynie w oparciu o energię elektryczną- tak więc do zasilania wszystkich podzespołów wykorzystują akumulatory. Jednocześnie spotkać można
modele zdalnie sterowane, głównie są to maszyny jeżdżące, które wykorzystują jako główny napęd silniki spalinowe. Trzeba przyznać, że wiernie odtworzony w skali pojazd, odwzorowany w najdrobniejszych szczegółach, do tego buchający kłębami dymu z rur wydechowych, to naprawdę zapierający w piersiach widok!
Jeśli chodzi o
modele zdalnie sterowane, to zauważyć można szeroki rozdział jeśli chodzi o jakość i stopień odwzorowania szczegółów. Najprostsze modele można nabyć już od kilkudziesięciu złotych, ale ich jakość nie jest zadowalająca, często też nie przypominają swoich pierwowzorów, a czasem- nie są wzorowane na jakiejkolwiek realnie istniejącej maszynie. Z drugiej strony spektrum mamy modele zdalnie sterowane, które są prawdziwymi arcydziełami sztuki i przykładami niezwykłego kunsztu modelarskiego. Zdarzają się sytuacje, że hobbyści robią zdjęcia oryginalnych pojazdów oraz swoich modeli- z odpowiedniej perspektywy- po czym proszą o wskazanie, który jest który. I trzeba przyznać, że niekiedy jest to właściwie niemożliwe do zidentyfikowania!